play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • play_arrow

    Mex Rádió A kedvenc rádióm!

  • play_arrow

    Mex Mulatós Mulatós csatorna

  • play_arrow

    Mex Retro Mex Retro csatorna

  • play_arrow

    Mex Rock Mex Rock csatorna

  • play_arrow

    Mex KPOP KPOP csatorna

  • cover play_arrow

    MKMT sorozat 16. rész - Mex vendége: Noah Noé Noir MKMT sorozat 16. rész - Mex vendége: Noah Noé Noir

Hírek

Látássérült  gyerekek tanulását segítik a magyar Braille-ábécé betűivel ellátott LEGO-kockák

today2025.04.12.

Background

Látássérült gyerekek tanulását segíti a LEGO Braille Bricks elnevezésű készlete, amely a magyar Braille-ábécé betűit tartalmazó kockákkal támogatja játékos formában a Braille-írás tanulását és tanítását.

A LEGO Alapítvány és a LEGO Csoport Magyarországon is bemutatta a LEGO Braille Bricks készletet, amelynek célja, hogy a látássérült gyermekek számára befogadó és játékos módon tegye lehetővé a Braille-írás és -olvasás elsajátítását – közölte a vállalat az MTI-vel.

A LEGO Alapítvány 2020 óta biztosít LEGO Braille Bricks készleteket olyan szervezeteknek, amelyek a látássérült gyermekek oktatására specializálódtak.

A speciálisan tervezett LEGO-kockák, amelyek bütykei megfelelnek a Braille-ábécé betűinek és számainak, teljes mértékben kompatibilisek a hagyományos LEGO-kockákkal. Minden kockán megtalálható a megfelelő betű nyomtatott változata is, így a látássérült gyerekek és látó tanárok, diákok és családtagok együtt tanulhatnak és játszhatnak.

A készletet kifejezetten iskolai felhasználásra tervezték, amely jól ötvözhető a játékon keresztül történő tanulás pedagógiai módszerével. A készletekben a kockákra épülő számos feladatötlet segíti a tanárok munkáját, de minden anyag elérhető a vállalat weboldalán is. A Braille-kockákkal a gyerekek fejleszthetik tapintási készségeiket, és új, szórakoztató formában tanulhatnak – mutatnak rá a közleményben.

Felidézik, hogy a LEGO Alapítvány kísérleti programja 2019-ben indult, az első ingyenes LEGO Braille Bricks készleteket pedig 2020 augusztusában, vakokat segítő partnerszervezetek közreműködésével juttatták el a diákokhoz.

A program eddigi működése során több mint 56 ezer gyermekhez jutott el, a LEGO Braille Bricks készletek 19 nyelven készültek el, beleértve a latin betűs ábécéket, a kínait és a vietnámit is. A készletek jelenleg 35 országban érhetők el, és több mint 54 ezer szakember, pedagógus és egyéb szakértő használja őket.

Az első magyar Braille-ábécé betűit tartalmazó készletet 2023-ban gyártották

A magyar készlet fejlesztése 2021-ben kezdődött, szoros együttműködésben a Nyíregyházi Egyetemmel és a Vakok és Gyengénlátók Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Egyesületével, akik március végén szakmai programot szerveztek a Braille-írás 200. évfordulója alkalmából, és az eseményen mutatták be a magyar LEGO Braille Bricks készletet.

Az első magyar készletet 2023-ban gyártotta le a LEGO Csoport, majd következett a hozzá kapcsolódó módszertan kidolgozása, amelyet az Egy sima, egy fordított – Egyesület az Inklúzióért munkatársai végeztek látássérült gyermekek bevonásával.

Az egyesület a kockákhoz az alsó és a felső tagozatos általános iskolások számára külön módszertani csomagot dolgozott ki. Az oktatási anyagot öt kurzusra bontották, amelyek e-learning és jelenléti oktatás keretében is elérhetők. A kurzus tesztelésére folyamatosan várják a gyógypedagógusok jelentkezését.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslései szerint világszerte mintegy 19 millió gyerek él látássérültként, közülük csaknem 1,4 millió gyerek visszafordíthatatlan vaksággal. A LEGO Alapítvány és a LEGO Csoport a készleteket továbbra is ingyenesen biztosítja a kijelölt iskolák, intézmények és olyan szervezetek számára, amelyek látássérült gyermekekkel foglalkoznak. Készleteket igényelni a www.egysimaegyforditott.com weboldalon lehet.

A LEGO Braille Bricks ötletét először 2011-ben a dán Vakok Szövetsége, majd 2017-ben a brazil Dorina Nowill Vakok Alapítványa javasolta a LEGO Alapítványnak.

Azóta a programot továbbfejlesztették dán, brazil, brit és norvég vakokat támogató szervezetek közreműködésével, és az első prototípusokat is ezekben az országokban tesztelték.

A Braille-program célja, hogy elősegítse a Braille-írás korai elsajátítását, és így a látássérült vagy vak gyerekek megfelelő oktatásban részesülhessenek.

A Braille-program a LEGO Alapítvány támogatásával oktatási segédanyagokat fejleszt, valamint pedagógusokat képez arra, hogy megértsék a Braille- és elő-Braille-rendszert, és játékos formában taníthassák azt.

Written by: Lázár Csaba


Töltsd le az appot és csatlakozz a Messenger, Viber csoporthoz!