play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • play_arrow

    Mex Rádió A kedvenc rádióm!

  • play_arrow

    Mex Mulatós Mulatós csatorna

  • play_arrow

    Mex Retro Mex Retro csatorna

  • play_arrow

    Mex Rock Mex Rock csatorna

  • play_arrow

    Mex KPOP KPOP csatorna

  • cover play_arrow

    Vitaking - Interjú sorozat Nagy Zsolttal 2025 - 20. rész - ZÁRÓ ADÁS Vitaking - Interjú sorozat Nagy Zsolttal 2025 - 20. rész - ZÁRÓ ADÁS

Hírek

Megmentették Gárdonyi Géza kedves fáját Egerben

today2025.09.25.

Background

A Gárdonyi Emlékház kertjében álló, több mint százéves, helyi védelem alatt álló keleti tamariska az elmúlt években rossz állapotba került, és még a kivágása is felmerült. Az önkormányzat, a Dobó István Vármúzeum és szakemberek összefogásának köszönhetően azonban sikerült megmenteni a különleges fát – írta meg a közösségi oldalán az egri önkormányzat.

Weboldalukon beszámoltak arról is, hogy a fa közvetlenül az író házának tornáca mellett magasodik, és több mint egy évszázada őrzi a nagy mesemondó emlékét. Maga Gárdonyi is nagy szeretettel figyelte, gondozta kertjének növényeit, titkosírással írt „Természet Kalendáriumában” pedig számos bejegyzést hagyott hátra a tamariska virágzásáról és növekedéséről.

Az elmúlt években azonban aggasztóvá vált a fa állapota: törzse előrehaladottan korhadt, nem tudta önmagát megtartani, és vázágaival a szomszédos tuja, valamint az emlékház épülete felé dőlt. Felmerült a kivágás lehetősége is, de az önkormányzat és a Dobó István Vármúzeum mindent megtett azért, hogy a város értékes természeti és kulturális kincse fennmaradjon.

A korhadt részek eltávolítása, a gyökérnyak tisztítása és az új támaszrendszer kiépítése után a fa biztonságban van, új hajtásai pedig a megújulás és a kitartás jelképeivé váltak.

A tamariska az emlékház kertjében, a nyitvatartási időben bárki számára megtekinthető – érdemes ellátogatni hozzá, és megnézni, hogyan született újjá Eger egyik különleges természeti és irodalmi kincse.

Written by: Lázár Csaba


Töltsd le az appot és csatlakozz a Messenger, Viber csoporthoz!